Як діяти директорам шкіл, якщо в учнів чи вчителів симптоми коронавірусної хвороби (COVID- 19)
Постановою Головного державного санітарного лікаря України від 22.08.2020 №50 затверджено протиепідемічні заходи у закладах загальної середньої освіти (далі – ЗЗСО) на період карантину у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID- 19).
Керівник ЗЗСО в межах компетенції має забезпечити виконання зазначеної постанови. До початку навчального року необхідно визначити Порядок відокремлення осіб, у яких виявлено ознаки гострого респіраторного захворювання, від інших здобувачів освіти та працівників ЗЗСО, а також процедуру інформування батьків (інших законних представників) та консультування з ними й сімейними лікарями / органами управління охороною здоров’я для ухвалення узгодженого рішення щодо направлення дітей (з батьками або особами, які їх заміняють) додому або (за наявності підстав) щодо направлення учнів / педагогів / працівників до закладу охорони здоров’я.
І. Дії керівника ЗЗСО в разі виявлення в здобувача освіти ознак гострого респіраторного захворювання:
1. У разі виявлення в здобувача освіти ознак гострого респіраторного захворювання, до приїзду батьків або інших законних представників дитини здобувачі освіти перебувають у масках постійно до вирішення питання щодо спрямування їх додому чи до закладу охорони здоров’я.
2. До ухвалення відповідного рішення необхідно спрямувати здобувача освіти до спеціально відведеного приміщення ЗЗСО – ізолятора в супроводі працівника закладу освіти (ним може бути медичний працівник закладу або, в разі відсутності медичного працівника, класний керівник або інший працівник закладу (далі – уповноважена особа), визначений керівником закладу або його заступником) та невідкладно поінформувати батьків (інших законних представників).
!!! Переконайтеся в тому, що батьки здобувача освіти знають, як зв’язатися з уповноваженою особою. Ця особа має бути забезпечена стандартними засобами захисту, а також повинна дотримуватися заходів безпеки під час догляду за особами з підозрою на COVID-19: носити маску й дотримуватися необхідної дистанції.
У разі, якщо дитина налякана й болісно переживає власний стан, уповноважена особа має заспокоїти дитину й залишатися з нею в окремому приміщенні, що добре провітрюється, не знімати маску й дотримуватися дистанції.
3. Медичний працівник або уповноважена особа має надіслати екстрене повідомлення форми 058/о про підозру на інфекційне захворювання до лабораторного центру (відповідного його підрозділу).
4. Медичний працівник або уповноважена особа закладу реєструє випадок в журналі реєстрації форми О6О/о.
5. Медичний працівник або уповноважена особа телефонує батькам та / або сімейному лікарю, викликає (за потреби) швидку допомогу, після прибуття батьків відправляє з ними дитину додому. За наявності показань для госпіталізації швидка медична допомога доставляє дитину до стаціонару.
6. Медичний працівник або уповноважена особа співпрацює з епідеміологами лабораторного центру під час епідеміологічного розслідування й допомагає їм визначити коло контактних осіб:
- які разом перебували в шкільному транспорті;
- які були разом в одному приміщенні (класі);
- які контактували в побуті.
!!! Ніхто з працівників ЗЗСО, зокрема й медичний працівник чи уповноважена особа, які опікуються підозрілим або підтвердженим випадком COVID-19, не має права розголошувати імені хворого або того, у кого підозрюють COVID-19, задля збереження лікарської таємниці. Обов’язок закладу освіти – запобігати булінгу та стигматизації у зв’язку з COVID-19.
ІІ. Дії керівника ЗЗСО в разі отримання позитивного тесту на SARS-CoV2 у здобувача освіти:
У разі отримання позитивного результату тестування на SARS-CoV2 здобувача освіти необхідно:
- спрямувати додому на самоізоляцію контактних осіб (клас, групу) (згідно з Додатком 2 до Стандартів медичної допомоги «Коронавірусна хвороба (COVID-19)» на 14 днів;
- забезпечити позачергове проведення дезінфекції та генеральне прибирання приміщення школи / класу, салону шкільного автобуса тощо;
- для класу / групи, яка перебуває на самоізоляції, організувати освітній процес за допомогою технологій дистанційного навчання;
- якщо захворювання на COVID-19 підтвердилося й в контактних осіб, директор школи може ухвалити рішення про організацію освітнього процесу за допомогою технологій дистанційного навчання для кількох класів або закладу освіти залежно від наявності підтверджених випадків в одному чи кількох класах;
- медичний працівник закладу або уповноважена особа має співпрацювати з епідеміологами лабораторного центру під час епідеміологічного розслідування.
ІІІ. Якщо на COVID-19 захворів учитель, інший працівник ЗЗСО необхідно:
- працівники ЗЗСО, які перебували в контакті з особами, в яких лабораторно підтверджено захворювання на COVID-19, не виходять на роботу та невідкладно звертаються по медичну допомогу;
- якщо температура, кашель, нежить у працівника школи з’явилися під час роботи, він має невідкладно залишити заклад освіти і звернутися до закладу охорони здоров’я по медичну допомогу; якщо ж у нього виникли такі небезпечні симптоми як задишка, частий сухий кашель, біль у грудній клітці, температура, яку складно знизити, виражена блідість чи синюшність шкіри, повторне блювання, необхідно викликати екстрену допомогу, попередивши медиків, що є підозра на COVID-19.
!!!! У приміщенні, де перебував хворий учитель / працівник, слід провести поза розкладом провітрювання та дезінфекцію поверхонь.
ІV. Інформування учасників освітнього процесу про випадок COVID-19 у ЗЗСО:
- Переконайтеся, що працівникам закладу освіти та батькам школярів відомо, що ніхто не має відвідувати школу, якщо в нього/неї температура, кашель, нежить. Переконайтеся, що вони розуміють, що мають залишатися вдома, якщо контактували з хворим.
- Попросіть, у разі підозри, контакту чи хвороби на COVID-19 вчителів/працівників школи й батьків учнів повідомляти про це вчителю/медичному працівник /адміністрації.
- Нагадуйте працівникам школи та батькам учнів про особливу небезпеку COVID-19 та необхідність дотримуватися дистанції, регулярно мити руки, уникати скупчення людей, провітрювати приміщення.
- Пояснюйте, як можна зменшити стрес: більше спілкуватися з рідними телефоном або онлайн, займатися улюбленими справами.
- Порадьте батькам, як зробити родинне помешкання безпечнішим для дорослих та дітей (регулярно дезінфікувати поверхні й провітрювати приміщення).
Закликайте звертатися до лікаря/лікарки телефоном у разі появи небезпечних симптомів.
!!! Директор ЗЗСО повинен письмово повідомити відділ освіти райдержадміністрації про дану ситуацію.